Výlet do Centra starých řemesel a zahrad Botanicus

V sobotu 19.května jsme se autobusem vypravili do Centra starých řemesel a zahrad Botanicus do Ostré nedaleko Lysé nad Labem.
V tomto centru dochází k zajímavému propojení středověké vesnice s tradičními často už zapomenutými řemesly a rozsáhlých ekologicky vedených bylinných zahrad.
U vchodu do areálu nás přivítala sympatická paní průvodkyně, která nás seznámila s tím, co všechno je zde možné hledat včetně toho, co je i možné zkusit vlastnoručně ve zdejších řemeslných dílnách vyrobit. Ve směnárně jsme nejprve směnili svoje korunky za místní měnu groše, za něž bylo možné leccos si pořídit, případně se v hodovní síni bohatě za grošíky občerstvit.
Poté jsme se ponořili do zdejšího středověku. Možností se nám nabízelo nepočítaně.
Někdo vyráběl papír či mýdlo, jiný se vžil do role provazníka, koželuha, tiskaře nebo košíkáře. Další razili mince. Značný zájem byl o výrobu svíček. Brzy jsme zjistili, že tohle řemeslo je o veliké trpělivosti. Mnoho z nás se pustilo do rýžování zlata. Kdo by nechtěl zbohatnout?! Kluci vyzkoušeli lukostřelbu. Našli si i tací, kteří byli vystaveni právu útrpnému – takové natahováním na žebřík ve středověké mučírně je opravdu nevšední zážitek. Ke konci naší návštěvy nás svými kousky pobavil kejklíř Vojta.
Ti co zatoužili po klidu, zamířili do rozsáhlých ekologických zahrad. Ty vedle funkce produkční slouží coby zahrady vzdělávací a odpočinkové. Užitkové plochy se zde střídají s plochami okrasnými. Opravdu se v nich člověk cítí velice příjemně a pohodově.
Moc se nám zde v Ostré líbilo. Každý si pro sebe našel něco zajímavého. Určitě tento výlet byl, ač z Tábora sem je cesta dlouhá, výborným nápadem.
____________________________________________________________________________________________________________________________

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *